Kilka słów o kursie

1-P1120887

Narzeczeni  pytają się nas, jak wyglądają nasze kursy dla narzeczonych i na czym pracujemy. W dzisiejszym wpisie spróbuję zaspokoić ciekawość pytających.

Pracujemy na skrypcie, który przedstawiam obok. Skrypty przedstawione na zdjęciu są  świeżo złożone i przeznaczone dla pary, z którą dzisiaj zaczynamy spotkania.

Kiedy zaczynaliśmy kurs przed 2000 rokiem nie było żadnego skryptu. Na początku  z tego co pamiętam były same rozmowy. Później pojawiły się pojedyncze kartki z pytaniami, które drukowaliśmy na każde spotkania. Po jakimś czasie z tych kartek stworzyliśmy skrypt. Okładkę i logo zaprojektowali nam nasi przyjaciele z Wrocławia: Dorotka i Jacek. Teraz na każdy kurs drukujemy skrypt, z którego nasi narzeczeni korzystają podczas spotkań.

Przez te wszystkie lata  prowadzimy kursy indywidualnie. Pamiętam, że któregoś roku, kiedy mieliśmy równocześnie trzy albo cztery pary narzeczonych. niektóre tematy robiliśmy dla wszystkich par równocześnie. Ze względów czasowych był to dobry pomysł, ale więcej do takiej formy nie wróciliśmy. Grupowe spotkania nie gwarantują takiej otwartości i intymności.

Zrobienie kursu dla narzeczonych dla kilku par równocześnie jest możliwe. Jednak, wtedy spotkanie ma formę konferencji. Na razie robiąc spotkania dla narzeczonych w Legnicy udaje nam się poświęcić czas każdej parze indywidualnie. Jeżeli kiedyś, ktoś zbierze kilka para narzeczonych i będzie chciał, żebyśmy przeprowadzili kurs dla zebranych par na pewno się zgodzimy. Taka forma1-P1120891 też jest ciekawa.

Podczas całego kursu dla narzeczonych poruszamy osiem tematów. Mówimy  m.in.o Bożym spojrzeniu na małżeństwo, finansach, miłości, rodzicach, miłości seksualnej ….

Na spotkaniach nie brakuje naszego mówienia. Dzielimy się własnym doświadczeniem, tym czego sami się nauczyliśmy, czego nauczyli nas inny. Jednak generalnie chodzi o to, żeby narzeczeni sami pracowali i odkrywali siebie. Podczas każdego spotkania narzeczeni odpowiadają na konkretne pytania, wypełniają tabelki, odrabiają zadania domowe.

Oczywiści my tych zadań domowych nie sprawdzamy, to jest praca wykonana tylko dla nich.

Spotkania mijają nam  na rozmowach, śmiechu, modlitwie , a później  przed narzeczonymi ślub, wesele i życie, podczas którego uczą się na nowo siebie. Podczas codziennego życia  czasami przypominają sobie o tym co mówili na kursie. Wiemy o tym, kiedy na życzenie narzeczonych spotykamy się z nimi pół roku po ślubie.

Jeżeli para narzeczonych jest z naszego miasta  spotykamy się raz na jeden lub dwa tygodnie. Jeżeli para jest spoza naszego miasta (takich par jest w ostatnim czasie dużo) spotykamy się w weekend.  Spotkania mogą być zrealizowane na dwa sposoby. Jeden sposób to przejście przez wszystkie tematy podczas jednego weekendu. Taka forma jest trudna, ale możliwa zwłaszcza dla par, które przyjeżdżają np. ze Skierniewic czy z Hamburga czy z innego oddalonego od nas miejsca. Drugi sposób kursu weekendowego to realizowanie spotkań w soboty przez  mniej więcej cztery godziny. Wtedy kurs zajmuje trzy dni. Ta forma jest dobra dla par, które spokojnie mogą do nas dojechać z pobliskich miast.

Kolejną formą spotkań dla narzeczonych to forma przez internet. Spotkania prowadzimy, wtedy przez skypa w dniach i godzinach, które są dogodna dla nas i narzeczonych. Ta forma przeznaczona jest dla par, które chciałby przerobić z nami ten kurs, ale mieszkają tak daleko, że dojazd jest nie możliwy.

 To chyba tyle jeżeli chodzi o kurs dla narzeczonych. Jeżeli ktokolwiek z was jest zainteresowany takimi spotkaniami lub chce, abyśmy w jego wspólnocie, kościele, grupie domowej taki kurs zorganizowali np. dla 3 par narzeczonych piszcie. Odpowiemy na każde pytanie. 

 

Leave a Reply